• Այս էլ-փոստի հասցեն ծածկագրված է թափոնափոստի բոթերից։ Այն տեսնելու համար անհրաժեշտ է միացնել JavaScript։
Ղևոնդ Վարդապետ «Այֆոնագրաֆիա» - Ցուցահանդես-վարպետության դաս 2016
«Ֆրեսկո»-ի շրջանակներում կազմակերպվել է ցուցահանդես-վարպետության դաս, Երուսաղեմի Սուրբ Հրեշտակապետաց Վանքի վանահայր Ղևոնդ վարդապետ Հովհաննիսյանի «Հայ ԵրուսաղԷմ» խորագրով ֆոտոցուցահանդեսը: Նա լուսանկարում է ոչ թե ֆոտոխցիկով, այլ հեռախոսով: Հենց այս թեմային էր վերաբերում հանրության և վիրտուալ աշխարհում մեծ ճանաչում ունեցող հոգևորականի «Այֆոնագրաֆիա» թեմայով վարպետության դասը:
Ցուցահանդես-վարպետության դաս՝ Դմիտրի Բրիկման «Հայաստանի աչքերն` իսրայելացու աչքերով» 2016
Փառատոնի ծրագրում  նշանակալի իրադարձություն էր իսրայելացի լուսանկարիչ Դմիտրի Բրիկմանի լուսանկարների ցուցահանդեսը: Հայտնի լուսանկարիչը Հայաստան էր բերել իր` «Հայաստանի աչքերն` իսրայելացու աչքերով» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված աշխատանքները ստեղծվել են հեղինակի` 2015 թվականին Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ: «Եվ ինչ կարող էի անել, եթե ոչ` ստեղծել «Հայաստանի աչքերը» ֆոտոպատմությունը, եթե խորտակվեցի ես այդ աչքերում», - խոստովանում է լուսանկարիչը:
Ֆրեսկո փառատոնի «Արձագանք» ծրագիրը Մոսկվայում 2016
Մոսկվայի հայկական եկեղեցական համալիրում կայացավ «Ֆրեսկո» միջազգային փառատոնի «Արձագանք» ծրագիրը: Այսպսիով՝ ընտրելով Մոսկվան, որպես մշակութային խաչմերուկ և սփյուռքում որպես ամենահայաշատ քաղաք, 4 օր իրականացվեց փառատոնը: Ծրագիրը  նպատակ ուներ ծանոթացնել սփյուռքահայ երիտասարդների ն Հայաստանի պատմությանը, մշակույթին, հասարակական կյանքին, հոգևոր և ընտանեկան ավանդույթներին, նպաստել հայրենիքի հետ ամուր կապերի ձևավորման, ազգային ինքնության ամրապնդմանը:
Ֆրեսկո փառատոնի «Արձագանք» ծրագիրը Հաղարծինում 2016
Հաղարծինի վանական համալիրի տարածքում տեղի ունեցավ Ֆրեսկո արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի միջազգային  փառատոնի «Արձագանք» ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակներում վանական համալիրի սեղանատանը ներկայացվեցին Երուսաղեմի Սուրբ Հրեշտակապետաց Վանքի վանահայր, աստվածաբանական գիտությունների թեկնածու հայր Ղևոնդ վարդապետ Հովհաննիսյանի «Հայ ԵրուսաղԷմ» և իսրայելացի լուսանկարիչ Դմիտրի Բրիկմանի «Հայաստանի աչքերը իսրայելացու աչքերով» ֆոտոշարքերը: Հատկանշական էր «Արձագանք» ցուցահանդեսը կազմակերպել հենց Հաղարծնի վանական համալիրում, քանի որ նման հոգևոր կենտրոններում և քաղաքային աղմուկից կտրված վայրերում մարդիկ կարող են իսկապես հաղորդակից լինել հոգևոր արժեքներին և ըմբռնել մարդասիրություն քարոզող ստեղծագործությունները:

Within the framework of "Fresco" an exhibition-master class was organized, a photo exhibition entitled “Armenian Jerusalem” by the Abbot of the Holy Archangels Monastery in Jerusalem, Ghevond Vardapet Hovhannisyan. He takes photos not with a camera, but with a phone. This was the topic of the master class on “Iphoneography”, a well-known clergyman in the real and virtual world.
Exhibition-Master Class: Dmitry Brickman "The Eyes of Armenia Through the Eyes of an Israeli"
A highlight of the festival program was the photo exhibition by Israeli photographer Dmitry Brickman. The famous photographer brought to Armenia his photo exhibition entitled “The Eyes of Armenia Through the Eyes of an Israel”, where the presented works were created during the author's visit to Armenia in 2015. “And what could I do, if not, to create the photo story“Eyes of Armenia” if I sank in those eyes”confesses the photographer.
The "Echo" of Fresco Festival in Moscow
The “Echo” program of the Fresco International Festival took place in the Armenian church complex of Moscow. Thus, by choosing Moscow as a cultural crossroad and the most populous city in the Diaspora, the Festival was held for 4 days. The program aimed to acquaint Diaspora Armenian youth with the history, culture, public life, spiritual and family traditions of Armenia, to contribute to the establishment of strong ties with the homeland, and the strengthening of national identity.
Fresco Festival’s “Echo” in Haghartsin
The “Echo” program of Fresco International Festival of Modern Art and S Films took place in the territory of Haghartsin Monastery. Within the framework of the project,the abbot of the monastery of the Holy Archangel Church of Jerusalem, candidate of theological sciences Ghevond Vardapet Hovhannisyan’s photos of “Armenian Jerusalem” and famous Israeli photographer Dmitry Brickman’s “The Eyes of Armenia through the Eyes of an Israeli” were presented at the monastery complex. It was noteworthy to organize the “Echo” exhibition in the Haghartsin monastery complex, because in such spiritual centers, in places away from the city noise, people can really get in touch with real spiritual values, perceive the works that preach humanity.