Program-2015

June 27 / Swan Lake

21:00 Opening Ceremony / Photo exhibition

June 28 / Swan Lake

19:30 Concert
21:00 “Ecclesiastes”, 47´, Israel, Photo-interpretation by Dmitry Brickman / Discussion with the photographer D. Brickman
21:45 “Senses”, 12´, Spain
22:00 “I have just had a dream”, 8´, Spain
22:15 “Big boy”, 15´, Russia
22:30 “Eighth note”, 6´, Iran
22:45 “Shredder”, 20´, Russia
23:05 “Scenes at the sea”, 26´, France-Russia-Belarus

June 29 / Swan Lake

19:30 Concert
21:00 “Surf addict”, 3´, Portugal
21:05 “Rangan 99”, 14´, Iran
21:20 “Ants apartment”, 11´, Iraq
21:45 «Intercom», 24՛, Russia / Discusion with the film actress A. Bagmet
22:25 “The silent killer”, 15´, Spain
22:45 “After shock”, 2´, Iran
22:55 “Little attic”, 4´, Russia

June 30 / Swan Lake

19:30 Concert
21:00 “May 1945”, 17´, Belarus / Discussion with veterans and the film producer N. Sisakyan /Wargaming company/
21:40 “A new life”, 2´, France
21:45 “Pan-demic”, 15´, Spain
22:05 “Divinity and Humanity”, 13´, Germany
22:20 “Pumpkin”, 8´, Russia
22:30 “To see”, 2´, Czech Republic-Ukraine
22:35 “Mother’s curse”, 39´, Russia

Russian scientific and cultural center
Yerevan, Proshyan St. 1st Lane, 20/14
July 1

18:00 «Coctebel's pebbles», Russia / Discusion with the film producer M. Gridin
20:00 «Intercom», 24´, Russia / Discusion with the film actress A. Bagmet

July2

18:00 «Before and after», 30՛, Russia
18:35 «Nastya», 8՛, Ukraine, Czech Republic
18:50 «An upheaval», 16՛, Russia
19:10 «Mashka», 26՛, Russia
20:45 «Shades of grey», 6՛, Russia
20:00 «Night winter people», 19՛, Russia

July 4

18:00 «May 1945», 22՛, Belarus / Discussion with veterans and the film producer N. Sisakyan /Wargaming company/
18:45 «Marta will never know», 9՛, Belarus
19:00 «Medem», 39՛, Russia / Meeting with the film director A. Naumov
20:00 «Snowflake», 15՛, Russia
20:20 «Nearest and dearest», 11՛, Russia

“Mkhitar Sebastasti” Educopmlex
Yerevan, Raffu St., 57 Building
July 1

14:00 “Magic Men”, 100´, Israel
16:00 “Welcome to Angkar”, 52´, France
17:30 “Sofi”, 22´, Kyrgyzstan-Bulgaria-Russia
18:00 “The Dream Power”, 17´, Russia-Latvia

July 2

14:00 “Lonely souls of microbes”, 35´, Russia /16+/
14:50 “When a line of light shines”, 18´, Iran
15:30 “Spirit in Motion”, 73´, Russia

Harichavank Monastery / July 2

17:20 “Mohamed and the fisherman”, 52´, Italy / Discussion with the film director M. Leopardi
18:45 “The heart of a murderer”, 56΄, Italy
21:00 – 00:00
“I do not recognize you”, 4´, Spain
“My little fish”, 2´, Ukraine-Czech Republic
“Ants apartment”, 11´, Iraq
“Girl on the moon”, 30΄, Armenia / Discussion with the film director A. Malakyan
“Roborabbit”, 9´, Russia
“Rangan 99”, 14´, Iran
“I have just had a dream”, 8´, Spain
“Senses”, 12´, Spain

Harichavank Monastery / July 3

17:30 “Ecclesiastes”, 47´, Israel, Photo-interpretation by Dmitry Brickman / Discussion with the photographer D. Brickman
19:30 “The iconogreapher”, 13´, Canada
21:00- 00:00
“May 1945”, 15´, Belarus / Discussion with veterans and the film producer N. Sisakyan / Wargaming company/
“Medem”, 39´, Russia / Discussion with the film director A. Naumov
“Station”, 3´, Iran
“The end of epoch”, 30´, Russia
“The fan”, 7´, Iran
“Mirage”, 4´, Iran
“Dystopia”, 13´, South Korea
“Bear mountain”, 22´, Armenia
“Quagga”, 2´, Russia-UK
“Ailia”, 19´, UAE

July 5
Closing Ceremony at Mother See of Holly Etchmiadzin,
Award Ceremony

Betanet Company
Copyright © 2013 - 2018. Fresco International Festival. All Rights Reserved.